Labradorský retriever

Pôrod

Ako sa blíži deň pôrodu, zvykajte budúcu matku na jej pôrodnu debnu a dohodnite sa s veterinárom, kde ho telefonicky zastihnete, ak by nastali ťažkosti. Hoci labradory mávajú problémy len zriedkavo, najlepšie je mať po ruke skúseného pomocníka aj pri pôrode, aj neskôr, kvôli starostlivosti o slabé šteniatka.
Niekoľko týždňov pred očakávaným pôrodom oboznámte nastávajúcu matku s pôrodnou debnou. Debna by mala mať na dĺžku a šírku aspoň 1,2 m a mala by byť vyrobená z preglejky, ktorú nepoškodia pôrodné tekutiny. Tri bočné steny by mali byť 45-50cm vysoké, aby zabránili štencom túlať sa mimo debnu, zatiaľ čo štvrtá by mala mať uzamykateľný otvor, ktorý by uľahčoval prístup k matke. Nezabudnite si nazbierať dostatočné množstvo novín, pretože budete potrebovať niekoľko balíkov, aby ste obložili debnu a tiež na výstelku pre nové štence aspoň na najbližšie dva mesiace.
Je pravdepodobné, že vaša sučka bude odmietať potravu krátko predtým, než sa pustí do práce. Nepokojne vyhľadá pôrodnu debnu a začne trhať podstielku, pripravujúc si hniezdo pre štence. Klesne jej telesná teplota a môže začať lapať po dychu. Keď odíde plodová voda a začnú sa sťahy, pôrod je už predo dvermi. Nedovoľte aby sučku pri pôrode čokoľvek rozptyľovalo - ľudia či iné zvieratá.
Vydrhnite uterákom každé šteňa hneď po narodení a vyčistite mu nos od hlienu; všetky novorodeniatka by mali kvičať a vrtieť sa. Počas pôrodu ponúknite matke teplé mlieko. Nechajte ju oddýchnuť si po skončení pôrodu a po vypudení všetkých plodových koláčov. Položte každé šteňa k bradavke, aby sa dosýta napilo. Sučka bude potrebovať aj v nasledujúcich týždňoch veľa potravy - v čase najhojnejšieho dojčenia dokonca až štvornásobok normálneho denného príjmu.
AKO POMôCŤ CICAŤ - V priemere sa asi jedno zo siedmich šteniec narodí primalé a slabé. Najmenšie mláďatá sú často najchorľavejšie z celého vrhu a v prírode zväčša umierajú v priebehu niekoľkých dní. Aby ste im pomohli prežiť, položte neduživé štence k bradavke, čím im zaistíte najlepší príjem mlieka.

KŔMENIE Z FĽAŠKY - Vo veľkých, zdravých vrhoch nie je dosť mlieka na zasýtenie všetkých mláďat, alebo sa stáva, že matka nie je schopná dojčiť, prípadne opustí svoje ratolesti - vtedy použite pre štence umelé mlieko ako náhradu. Kŕmte ich z fľašky najprv každé dve až tri hodiny, pričom o vhodných množstvách sa poraďte s veterinárom.

Po troch týždňoch začínajú šteniatka skúmať svoje okolie; v dvanástich týždňoch sú zmysly plne vyvinuté. Všetky šteniatka často češte a berte na ruky, tak sa naučia prijímať fyzické dotyky ľudí, ale buďte opatrný, aby ste nenazlostili matku, ktorá si ich bude chrániť. Ak budete štence v ranom veku postupne zoznamovať s novým prostredím a novými zvukmi, pomôžete im dospieť na vyrovnané, adaptabilné osobnosti.