Labradorský retriever

Potrava

Šťavnaté mäsové konzervy rozmanitej chuti a zloženia sa vyrábajú tak, aby vyhovovali apetítu vášho labradora. Keďže obsahujú vysoký podiel proteínov, zvyčajne sa miešajú so suchou potravou pre psy, aby jej dodali kalórie a životne dôležité uhľohydráty. Potrava z konzervy je výživná a chutná, ale pamätajte na to, že v miske neostane čerstvá viac než pár hodín.
Suchá strava pridaná do jedla z konzervy, obohatí zloženie, dodá vlákninu a tuky a precvičí čeluste.
Kompletná suchá potrava je skvele vyvážená a môže sa skladovať vo väčšom množstve. Obsahuje asi štvornásobok kalórií v porovnaní s konzervovanou stravou, takže pes potrebuje menšie množstvá. Existujú rôzne druhy granulí, vyhovujúce najrozličnejším vekovým kategóriam a špecifickým potrebám, vrátane redukčnej diéty a zdravotných ťažkostí.

VYSOKOENERGETICKÁ STRAVA - Šteňatá potrebujú pre svoj rast výživnú, ľahko stráviteľnú potravu.

BEŽNÁ - Zmesi pre dospelé psy sú určené pre jedince s rôznou úrovňou telesnej aktivity.

NÍZKOKALORICKÁ - Staršie, obézne alebo menej pohyblivé psy potrebujú menej energie zo stravy.

ČISTENIE ZUBOV - Veľké, chrumkavé kusy podporujú zdravý vývoj ďasien a obmedzujú tvorbu zubného kameňa.

Táto potrava sa vyrába s mnohými príchuťami a má trikrát toľko kalórií ako potrava z konzervy. Vysoký obsah uhľovodíkov neprospieva psom s cukrovkou. Podobne ako suchú potravu, aj polovlhkú možno nechať v miske celý deň, čím umožníme vyberavému alebo staršiemu psovi odjedať z jedla vlastným tempom - hoci labradory nebývajú prieberčivé!
Labradory potrebujú čosi žuť, aby si zamestnali chrup a masírovali ďasná. Vyhýbajte sa malým sústam, ktoré by mohli prehltnúť, a sterilizovaným kostiam, ktoré by mohli odštiepiť kúsky chrupu.
Je zábavné dávať psovi maškrty, ale pamätajte, že mnohé z nich majú veľa kalórií a môžu viesť k obezite. Ponúknite ich len ako odmenu, nie na požiadanie, a stanovte denný prídel. Čím viac ich labrador dostáva, tým by mal mať zmenšenú dávku ostatnej stravy.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že vyvážená ľudská strava je výživná aj pre našich psov. Nikdy nepodporujte žobranie tým, že by ste psíka kŕmili zvyškami zo stola, ale pripravte mu zvláštnu porciu, zloženú z rovnakého mäsa a zeleniny, cestovín alebo ryže. Vyhnite sa ostrým koreninám.
Labradory milujú stereotyp a uspokoja sa s rovnakým jedlom na každý deň. Príležitostná zmena však nezaškodí, najmä ak je potrava ľahko stráviteľná. Obilninové vločky a chlieb sú dobrým základom pre ľahké jedlo.