Labradorský retriever

Základy zdravia

Zdravý pes by mal kráčať, klusať i bežať plynule a  bez námahy. Na mocných, rovných a vyvážených nohách by sa mal labrador pohybovať plynule a ľahko. Ťažkopádnu chôdzu môže spôsobovať nadváha, zatiaľ čo ťažkosti pri líhaní a vstávaní môžu nazanačovať problémy s kĺbmi - časté najmä u starších psov. Krívanie signalizuje, že pes má čosi s nohou, a trhané mykanie hlavou pri chôdzi zvyčajne znamená, že pes má bolesti. Sledujte svojho labradora pri každodenných aktivitách a striehnite na akékoľvek názneky nepríjemných pocitov alebo očividnej straty pohyblivosti.
Hygienické návyky a zvyky pri jedení, ktoré pes nadobudne v útlom veku, si uchováva po celý život. Aj najmenšia zmena správania môže znamenať zdravotnú poruchu a mali by ste ju ihneď nahlásiť  svojmu zverolekárovi. Slabší apetít je u labradorov veľmi zriedkavý, a hoci môže znamenať iba nudu, občas môže byť predzvesťou choroby. Keď si pes žiada potravu, ale potom ju nežerie, pravdepodobne ho trápia zuby. Rovnako pri lajdáckom jedení - pes pokrm pustí, znovu zdvihne a zožerie. Labradory často ,,jedia" nestráviteľné predmety ako malé kamienky alebo zem. Môže ísť o naučené správanie, ale môže to odrážať aj poruchu trávenia alebo nedostatok výšený apetít bez váhového prírastku môže indikovať problém so štítnou žľazou. Neustály smäd je vždy príznačný a môže byť známkou infekcie alebo rôznych nemocí, napríklad cukrovky a chorôb pečene či obličiek.
Psy sú tvormi s pevnými návykmi. Ak váš pes nevstane v obvyklom čase, pohybuje sa pomalšie alebo nemá chuť hrať sa, môže byť chorý. Labradory sú od prírody pokojné a tešia sa z ľudskej spoločnosti, takže sa často môžu usilovať správať normálne, aby ulahodili majiteľovi, hoci sa necítia dobre. Všímajte si pozorne svojho psa: ak sa vám jeho činnosť zdá čo len trošku čudná, požiadajte o radu zverolekára.
Nečakajte, že váš pes bude večne mladý. S pribúdajúcimi rokmi bude čoraz pomalší, môže sa mu zhoršiť sluch, dokonca občas môže byť aj podráždený. Majte trpezlivosť s jeho prejavmi a zaobchádzajte s ním jemne. Vymyslite telesne menj namáhavé aktivity: staršie psy sa ešte rady hrajú, ale sú menej pohyblivé a energické. Vynikajúcou duševnou stimuláciou, ktorá pomáha udržiavať vášho labradora mladého duchom, je tenisová loptička, do ktorej vyrežete otvor a naplníte ju suchou potravou.
Psy, ktoré sú očkované a absolvujú každoročné zdravotné kontroly, zvyčajne žijú dlhšie. Mnohé choroby, ako napríklad rakovinové nádory sleziny nebadať navonok, ale možno ich diagnostikovať pohmatom. Svojho veterinára informujte o každej odchýlke, ktorú spozorujete v správaní svojho psa; problémy sa najľahšie odstránia, ak ich zistíme včas. V neskoršom živote labradora odporúčame pravidelné zdravotné kontroly najmemej dvakrát do roka.