Labradorský retriever

Ošetrovanie srsti

Dôkladné prekefovanie - Prikážte psovi, aby si sadol alebo ostal stáť. Štetinová kefa odstráni odumreté chlpy a zvyšky tkaniva a zároveň premasíruje pokožku. Ak používate obojstannú kefu, kovovou stranou češte opatrne aby ste neporanili jemnú kožu, ak prisilno zatlačíte.
Keď pes silno pĺzne, použite uhládzajúcu kefu, aby ste vyčesali veľa huňatej podsady. Vždy kontrolujte, či nenájdete parazity alebo iné podráždenie kože.
Zakončite rituál česania tým, že uhladíte srsť čistou, suchou jelenicou. Tá zotrie z povrchu všetky uvoľnené čiastočky kože a vytvorí oslnivý lesk. Ak chcete psovi naznačiť, že česanie sa už skončilo, dajte mu povel ,,Voľno!,, a potom slovne odmeňte jeho poslušnosť a trpezlivosť.
Hrebeň používajte iba v chladnom počasí, keď majú labradory hrubú dvojitú srsť. Sústrďte sa na oblasť bedier, stehien a chvosta, kde sa hromadia odumreté chlpy. Češte dôkladne, ale šetrne, aby ste nepoškriabali kožu.
Keď váš labrador dvakrát ročne pĺzne, treba ho česať minimálne dva razy týždenne. Ak to zanedbáte, zvlášť u starších psov sa môžu nad bedrami a pri koreni chvosta vytvoriť chuchvalce vypĺznutej srsti, ktoré sa ťažko vyčesávajú.
1. Hoci labradory sa všeobecne rady máčajú vo vode, kúpanie ich až tak neláka. Psa musíte pevne držať (alebo si zavoláte pomocníka) a pre väčšiu bezpečnosť použite protišmykovú podložku. Dôkladne ho namydlite psím alebo detským šampónom vo vlažnej až teplej vode. Vonku ho sprchujte záhradnou hadicou iba v horúcom počasí.

2. Nakoniec opláchnite všetok šampón a sústreďte sa najmä na oblasti medzi nohami a pod chvostom. Dbajte, aby sa šampón nedostal do blízkosti očí alebo voda do uší. Po celý čas sa psovi prihovárajte pevným, ale prívetivým tónom.

3. Vytlačte vodu zo srsti a zabaľte psa do uteráka. Dovoľte mu, aby sa otriasol, potom ho vyšúchajte dosucha  alebo použite sušič, nastavený na miernejšiu teplotu. Typický labrador sa už nevie dočkať, kedy sa vyváľa a zbaví umelej vône šampónu. Vám možno vonia príjemne, ale pes dáva prednosť aróme skapatej ryby!